Cuma, Aralık 9, 2022
HomeValorantValorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözümü

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözümü

Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü çözümünü arayan tek oyuncu siz değilsiniz. Ne yazık ki Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü hatası birçok oyuncunun karşılaştığı bir hatadır. Üzülerek söylüyoruz ki sisteminizi kontrol etmek dışında elinizden bir şey gelmez.

Valorant, 2020 yılında Riot Games tarafından yayımlandığında rakiplerinin gölgesinde kalabileceği söylenen yeni bir FPS oyunuydu. Fakat zaman Riot Games’i haklı çıkardı ve çok kısa bir zamanda devasa bir topluluğa ulaştılar. Riot Games’in kullanıcı dostu oyunları, oyun dünyasının zirvesinde kalmaya devam ediyor.

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözümü
Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözümü

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü

Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü hatası farklı nedenlerle karşınıza çıkmış olabilir. Birazdan sizlerle paylaşacağımız nedenleri düzeltmek pek mümkün değildir. Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü hatası almanıza neden olacak durumlar şunlardır;

 • Ekran kartınız Valorant için yeterli olmayabilir.
 • VRAM değeriniz Valorant oynamak için yetersiz olabilir.
 • Çözünürlük değiştirmek çok nadir durumlarda problemi çözebilir. Valorant Çözünürlük Değiştirme konumuz sizin için yararlı olabilir.

Ne yazık ki bu hataları çözmek kolay değildir. Sistem kaynaklı sorunlar ancak sistemi daha iyi hale getirerek çözülebilir ama elinizden geleni yapmanız için önerilerde bulunabiliriz.

Ekran Kartınız Valorant İçin Yeterli Değilse

Ekran kartınız Valorant oynarken sorun çıkartıyorsa, ekran kartı ayarlarınıza ulaşıp oyun ayarlarını iyileştirmeyi deneyebilirsiniz. Hem ekran kartı ara yüzünden hem de Valorant içerisinden görüntü ayarlarını düşürürseniz ekran kartınız daha az sorun çıkartabilir. Tüm bunlara rağmen hata alıyorsanız zorlamaya devam etmenizi önermiyoruz.

Hatayı aldığınız halde oynamaya devam ederseniz ekran kartınızı yakabilirsiniz.

VRAM Değeriniz Valorant İçin Düşükse

VRAM kaynaklı sorunları çözmenin en kolay yolu bilgisayarın ve VRAM’in yükünü hafifletmektir. İşlem yükünden kurtulmak için oyun açıkken arka planda çalışan programları kapatmalısınız. Chrome, Discord, YouTube gibi uygulamaları oyun oynarken kullanmanın tadını biliyoruz ama tüm bunlar sisteme yük bindirir.

Eğer iki çözüm yolu da işinize yaramadıysa Valorant oynamanızı sağlayacak bir ekran kartı almaktan başka şansınız yok demektir. Labtop ile oyun oynayan oyuncuların ekran kartı değiştirmesi oldukça zordur ve günün sonunda labtop değiştirmek zorunda bile kalabilirler ama masaüstü sistemlerine yeni bir ekran kartı takmak çok da zor değildir. Sadece biraz maliyetli olabilir.

Valorant İçin İdeal Ekran Kartları

Valorant sistem gereksinimleri konumuz bu başlık için yeterince açıklayıcı olacaktır. Yine de öneride bulunmak gerekirse;

 • NVIDIA GeForce GT 730 ve benzerleri – Minimum gereksinimleri karşılar
 • AMD Radeon R5 240 ve benzerleri – Minimum gereksinimleri karşılar
 • Nvidia GeForce GTX 1050 Ti ve benzerleri – Önerilir
 • Radeon R9 380 ve benzerleri – Önerilir

RAM Nasıl Bakılır?

RAM değerlerinizi kontrol etmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır;

 • Bilgisayarınızı açın.
 • Görev yöneticisini başlatın.
 • Performans sekmesine girin.
 • Solda göreceğiniz bellek’i seçin.
 • Sağ üstte bilgi ekranı olacaktır.
 • Karşınıza gelen ekranda RAM bilgilerinizi, marka ve modelini öğrenebilirsiniz.

Ekran Kartı Kaç Para?

Günümüzde ekran kartları pek uygun fiyatlardan satışa sunulmuyor. Valorant ve benzer sistem gereksinimleri bekleyen oyunları oynayabilmek, konfor alanı yaratmak için almanız gereken ekran kartlarının ortalama fiyatları;

 • Minimum Gereksinimler İçin Ekran Kartı Fiyatı: 1500-3000 TL karşılığında minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.
 • Önerilen Gereksinimler İçin Ekran Kartı Fiyatı: 3000-5000 TL karşılığında önerilen sistem gereksinimlerini ve daha fazlasını karşılayabilirsiniz.

Valorant ekran kartı sürücüsü çöktü çözümü adlı konumuzun sonuna geldik. Umarız istediğiniz ekran kartına ve sorunsuz Valorant oynama ortamına en kısa sürede kavuşursunuz.

Author

Date

Category

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popular Post

Latest News