Cumartesi, Aralık 3, 2022
HomeGenelSu Orucu Nasıl Tutulur?

Su Orucu Nasıl Tutulur?

Çok eskilerden beri gerek tıbbi gerekse dini olarak kullanılan oruç, vücudu fiziken, zihnen ve psikolojik açıdan onarmayı, yenilemeyi amaçlar. Günümüzde doktorlar, terapistler ve antrönörler tarafından sık sık önerilmektedir. Ben ise bu yazımda sizlere su orucunun bütün detaylarından bahsederek aklınızda hiç soru kalmamasını sağlayacağım. Gelin çok uzatmadan konumuza geçelim. Detaylar aşağıdaki yazımızda..

Öncelikle Sağlığı yerinde olmayan kişilerin su orucu tutması tehlikeli olabilir. Belli rahatsızlıkları ve çeşitli engelleri olan kişiler bu oruç rejimine başlamadan önce bir uzmana danışmalıdır.
Hastalar, yaşlılar ve 18 yaş altı kişiler risk grubu içerisindediler. Yemek yeme bozukluğu olanlar,  zayıf olanlar, hamileler, emziren anneler ve migreni olanlar kesinlikle dikkatli olmalıdır. 

Su Orucu Nasıl Tutulur?

Adından da anlayacağınız üzere su orucu; Yemek yemeden sadece su içerek beslenmeye denir. Sabah gözümüzü açtığımız andan akşam kapatacağımız ana kadar sadece su içmemiz gerekiyor. Ara sıra gün içerisinde ufak kaçamaklar tabiki yapılabilirsiniz.. Kaçamak dediysek tabiki tatlı veya hamurişinden bahsetmiyoruz :). İçtiğiniz suyun içine küçük küçük dilinlenmiş meyve parçaları, tarçın, nane, maydonoz, veya bir yarım limon koyabilirsiniz.


Eğer sadece su içmekten sıkılırsanız monotonluğu yenmek adına yağsız süt, badem sütü(kendisi biraz pahalıdır), yeşil çay veya kiraz sapı çayı da tüketebilirsiniz. Tabiki aşırıya kaçmadan. Peki Ne Kadar Su İçmeliyim? dediğinizi duyar gibiyim. Ortalama bir insan için günde 7-8 bardak (3 litre civarı) su yeterli olacaktır.

Ne Kadar süre su orucu yapmalıyım?

Genel olarak tercih edilen süre 3 ila 7 gün arasındadır. 3 günden az yapmanız önerilmez çünkü pek efektif olmayacaktır.14 gün ve üzeri yapmanız da pek önerilmez vücut işleyişini bozmamak açısından. Su orucunuzu bitirdiğinizde herhangi bir sindirim sorunu yaşamamak için tekrar eskisi gibi beslenmeniz gerektiğini de unutmayın.

Su Orucunun Faydaları?

  1. Vücuttaki organlar sağlıklı ve düzenli bir işleyiş için su kullanırlar, düzenli ve bol su içmek buna yarar sağlayacaktır.
  2. Kan basıncını düşürür, felç, beyin kanaması ve kalp krizi riskini azaltır.
  3. İnsülin hassasiyetini arttırır, kan şekeri dalgalanmalarını engeller.
  4. Kanser hücrelerinde azalma sağlar.
  5. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, cildi genç ve diri göstermeye yardımcı olur.
  6. Yağ yakımını destekler.
  7. Vitamin ve mineral emilimine yardımcı olur.

Su Orucunun Zararları?

Böbrekler; 2018’in Şubat ayında yapılan bir araştırmaya göre böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Ürik asit artışına yol açtığı için böbrek taşı veya gut hastalığına yol açabilmektedir.

Kan şekeri; Şeker hastalığınız var ise hipoglisemi adı verilen aşırı düşüşe neden olabilir. Bunun sonucunda aşağıdaki semptomlara rastlamak mümkündür;

Terleme
Açlık
Sinir Hali
Tükenmişik
Ani ruhsal değişiklikler

Dil veya dudakta uyuşma, karıncalanma

Yemek yeme alışkanlığınızı baltalayabilir

Kalp;Düzensiz kalp atışı
Düşük nabız
Düşük kan basıncı
gibi etkileri olabilir.

Su Orucu Zayıflatır Mı?

3 günlük su orucu kaç kilo verdirir? 3 günlük bir su orucunda ortalama 3 kiloya kadar verebilirsiniz. Tabiki ilk aşamada giden kilolar vücuttaki ödemler olacaktır. Ödemlerden kurtulduktan sonra asıl istediğimiz yağ depolarının yakımına başlanır.

7 günlük su orucu kaç kilo verdirir? Eğer doğru bir şekilde yapılır ve hatta ufak egzersizlerle desteklenirse 7 günde yaklaşık 6 ila 8 kilo arasında verilebilir. Su orucuna alternatif olarak önerebileceğimiz ve daha kolay olan Aralıklı Oruç Diyeti’ne de bakmanızı öneririz. O yazıya da şuradan gidebilirsiniz..

Author

Date

Category

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popular Post

Latest News